24 sty 2022

Oratio Dominica

 Sensem działalności Galerii Browarna (w założeniu autorskim) jest -najogólniej rzecz ujmując- praca pod prąd tym zjawiskom, które jak chwasty w ogrodzie kultury rozrastają się samoczynnie, do nieprzytomności... Tak potraktowaliśmy ostatnie, mające tu miejsce wydarzenia: Przypomnienie dawnego chorału ewangelickiego autorstwa nieco zapomnianego artysty z XVI w Cypriana Bazylika. Taka też idea przyświecała nam, organizującym wystawę najciekawszych pozycji z księgozbioru galerii, pod wymownym tytułem- frazą Jerzego Ficowskiego "W czas wymierania książek znów je pisać trzeba, dla nikogo, z nawyku co millenia trwa". A w niej spotkanie z łódzkim poetą i animatorem kultury, Piotrem Groblińskim. Dziękujemy uczestnikom, współrozumiejącym sens tych i takich prezentacji.


Ważne!! Kolejne wydarzenie kulturalne w Łowiczu, redefiniujące kwestie jakości propozycji intelektualnych: powrót do korzeni chorału ewangelickiego w dziełach Cypriana Bazylika 1535-1600.
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst



W przygotowaniu mamy już inne wydarzenia na późne lato i złotą jesień. Może nie tak ortodoksyjne w wymowie "pod prąd", ale w pewnym innym aspekcie niż powyższy, jak najbardziej tak: 1. Wystawa malarstwa Jacka Sempolińskiego, z grupy prac nigdy nie pokazywanych pn. Od Studium do Eksperymentu; 2. Wystawa etnohaftu politycznego białoruskiej opozycjonistki satrapy Baćki Łukaszenki, kuratorowana przez Zosię Bojańczyk(Biernacką) pn. Nici z Demokracji. 3. Wystawa malarstwa reprezentanta krakowskiego środowiska młodej sztuki, Andrzeja Bembenka; 4. Wystawa prac malującego dyrektora Instytutu Grafiki Artystycznej ASP w Łodzi, Pawła Kwiatkowskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz