15 maj 2018

Wystawa Jan Dziędziora Postać milcząca otwarta do 31 maja
Wystawa malarstwa i rysunku Jana Dziędziory (1926-1987) w Galerii Browarna w Łowiczu (ul. Podrzeczna 17), opatrzona jednym z tytułów Jego obrazów (Postać milcząca, ol./pł. 100x80 cm, 1979-83), będzie czynna do 31 maja. informacja tel. o wystawie 691 979 262.

Jest zatem jeszcze trochę czasu, by zapoznać się z tą niezwykle rzadko eksponowaną, a właściwie -od retrospektywy w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w 1994 r.- ukrywaną, zwłaszcza przed młodymi widzami, twórczością. Tym bardziej wartą zobaczenia, że eksponowaną w podwójnym kontekście, wraz z warszawskimi wystawami: Laureatów Nagrody im. Jana Cybisa w siedzibie Okręgu Warszawskiego ZPAP na ul. Mazowieckiej, oraz z wystawą pedagogów, obchodzącego w tym roku 40-lecie Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, odbywającą się w Kordegardzie MKiDN przy Krakowskim Przedmieściu.

Jan Dziędziora był Laureatem Nagrody Cybisa z 1975 r., najbardziej prestiżowego wyróżnienia na gruncie polskiego malarstwa, oraz uwielbianym przez studentów profesorem malarstwa na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w l. 1980-85. Pomimo tego, próżno dzisiaj szukać jego dzieł w którejkolwiek, ważnej, publicznej instytucji sztuki współczesnej. Naturalnie z wyjątkiem stałej wystawy dzieł formacji Arsenał (Jacek Sienicki, Jacek Sempoliński, Barbara Jonscher i in.) w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp., urządzonej staraniem malarza i biografa twórczości tego pokolenia, Jacka Antoniego Zielińskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz