18 lip 2017

Otwarcie wystawy Barbary Jonscher w Galerii Browarna
Plakat wystawy Barbary Jonscher w Galerii Browarna; w tle - Roman  Cieślewicz, plakat I wystawy indywidualnej Barbary Jonscher w Salonie Nowej Kultury, W-wa 1958 r.


W najbliższy piątek, 21 lipca o godz. 18.00 w siedzibie Galerii Browarna w Łowiczu (ul. Podrzeczna 17 u zbiegu z ul. Browarną), nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Barbary Jonscher. 

Żeby zachęcić do spotkania z tej klasy osobowością twórczą i jej dziełem, nie trzeba uciekać się do jakichś dodatkowych okoliczności czy podpórek, ale akurat w tym przypadku są co najmniej dwie. Pierwsza z nich to podwójny jubileusz (90 rocznica urodzin i 30-lecie śmierci artystki (21 października 1986), a druga, szczególnie mi bliska jako urodzonemu w Łowiczu, to związki biograficzne rodziny Jonscherów z tym miastem. Wcześniej opisałem tu (poprzedni wpis) o jakiego rodzaju związki chodzi i kto je odkrył, ale w piątkowy wieczór będzie okazja wysłuchać tę historię w wersji nieco rozbudowanej i z pierwszej ręki. Nasze zaproszenie do wystąpienia w ramach wernisażu wystawy przyjął ,,sprawca" owego odkrycia, kierownik Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu, Pan Marek Wojtylak. A ponieważ Marek jest mistrzem prostego i przystępnego ujmowania zawiłych z natury opowieści, jestem pewien, że już sam ten punkt programu będzie pasjonujący. 
Ja także postaram się dorzucić do tego kilka słów od siebie, słów w części związanych z odkryciem Marka, a w części dot. malarstwa Barbary Jonscher, którego powstawanie obserwowałem niemal dekadę w l. 1977-1986. Kto więc ma ochotę w te słowne i wizualne opowieści się zanurzyć, a w tym czasie będzie będzie w Łowiczu, lub będzie miał sposobność przyjechania, serdecznie zapraszam. Andrzej Biernacki


   Barbara Jonscher. od lewej: Pejzaż z wodą, ol./pł. 60x73 cm, 1980, wł. pryw.W-wa; z prawej: Pejzaż ze swiatłem, ol./pł. 69x79,5 cm, 1979, wł. pryw. W-wa

6 komentarzy:

 1. Anonimowy13:05:00

  kocham sztukę!
  ale moje pytanie brzmi:
  czy zostało jakieś wino i przekąski ?
  i czy jest coś w gratisach.. (?)

  pzdr.
  g.n

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy13:24:00

   prosimy o nastepne pytanie

   https://www.youtube.com/watch?v=5TMnGPjA3mo

   Usuń
 2. Anonimowy14:04:00

  tu na razie jest sciernisko, jutro bedzie San Francisco:
  http://www.newgeography.com/content/005691-deep-ellum

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy14:26:00

  @ Gosc Niedzielny

  http://magazynszum.pl/krytyka/potencjaly-oporu-deklaracja-sprzeciwu-grupy-nad-wisla-z-torunia

  Jestes pewien ze twoj kolega Arek Pasozyt nie ma problemow psychicznych? A moze powinien wystepowac pod nazwa "polska swinia"? Dlaczego mam dac pieniadze akurat jemu, a nie na przyklad innemu artyscie, czy artystce? Bo glosniej miauczy? To niech sie te glupawe "doktorantki" wzruszaja i mu daja.

  anonimowy 2

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy13:22:00

  Na cos takiego trafilem. Nie ma to jak byc na czasie
  https://www.youtube.com/watch?v=FTJbsa9Pgpw

  anonimowy 2

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy16:05:00

  zaraz sprawdzę Arka Pasożyta ,to jest mój człowiek ,jesli będzię się zachowywał niekulturalnie ,to odcinam się i daję ojcowskiego kopa w dupę ..równięż przypierdolę..
  czuwaj !
  g.n
  ps.
  dzięki ,ale mało śledzę co się dzieje w Polsce..

  OdpowiedzUsuń