Jak co roku, w dniach 1 i 3 maja Galeria Browarna i Urząd Miejski w Łowiczu, podtrzymując protestancką tradycję tego miejsca - dawnej klasycystycznej świątyni, organizują spotkania łowiczan ze współczesnymi interpretacjami muzyki klasycznej. W miarę możliwości, staramy się, by były to spotkania łowickich słuchaczy z wykonawcami mającymi związki z naszym miastem, a więc pochodzącymi z Łowicza, tutaj się uczącymi (niekoniecznie muzycznie), mieszkającymi w mieście lub regionie. Zdarzało się, że zapraszani są wykonawcy, którzy już tu kiedyś koncertowali a dzisiaj chętnie wracają do dawnych wspomnień. Bywają także tacy, dla których jedynym związkiem z Łowiczem jest bliska znajomość z rodowitymi łowiczanami, którzy przyjmują na siebie rolę miłego pośrednika zaproszenia. Na tej zasadzie gościliśmy tu wykonawców tej miary co wiolista Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Wróbel, Piotr Przybył, pianiści jak Jerzy Romaniuk, Jarosław i Stanisław Drzewieccy, Regina Smendzianka, Andrzej Kurylewicz. Bywali tu świetni kameraliści: Kwartet Jagielloński, Grupa Lason Ensemle, Trio barokowe Extempore. Także znakomici wokaliści: Wanda Warska, Nina Nowak, Małgorzata Kustosik, Agnieszka Rehlis i in. Tą drogą zjednaliśmy sobie a Jemu Łowicz, wspaniałego, charyzmatycznego gitarzystę Krzysztofa Meisingera, który ostatnio koncertował tutaj dwukrotnie. W tym roku, po raz kolejny przyjęli nasze zaproszenie łowiczanie-muzycy: pianista Piotr Sałajczyk, pianistka Małgorzata Garstka i klarnecista Dominik Domińczak. Z tego powodu mamy podwójną przyjemność, bo właśnie Ci wykonawcy rozpoczynali swe koncertowe kariery nie tylko w Łowiczu, ale wręcz w Galerii Browarna, występując tu jako nastolatkowie. 1 maja o godzinie 17.00 rozpocznie się koncert fortepianowy Piotra Sałajczyka z utworami F.Chopina i J. Zarebskiego. Dwa dni później, 3 maja o godz. 17.00 wystąpi pianistka Małgorzata Garstka solo z utworami J.S. Bacha, L.van Beethovena, i F. Chopina, oraz w duecie z klarnecistą Dominikiem Domińczakiem. Razem zagrają J. Brahmsa, C. Debussy'ego, F. Poulenc'a. Zapraszamy!
Adam Budak wygrał konkurs na dyrektora MOCAKu
-
; ; ; ; 0; ; ; ; a:2:{i:0;s:5:"11982";i:1;s:5:"21147";}; ; ; ; ; ; ; ; ; ;
; ; ; ; Redakcja ; Adam Budak ; ; Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
MOCAK ;
Numer 2025/404
-
FilmFreak show (Jakub Popielecki)
Magnus von Horn kalibruje środki stylistyczne do każdej historii: od
zimnego behawioryzmu „Intruza”, przez gorączkowy re...
Polki, patriotki, rebeliantki - zapowiedź wystawy
-
Mimo ciszy na moim blogu, widzę, że pojawiają się wciąż nowe osoby
zainteresowane czytaniem moich notek. Może uda się wrócić do pisania...
Tymczasem chcę...
Andrzej Biernacki (1958). W l.1977-1980 studia w pracowni Barbary Jonscher a w l. 1980-85 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w W-wie, w prac. prof. Jacka Sienickiego. Dyplom z wyróżnieniem w 1985 r. Stypendysta MKiS (1985/86). W latach 1985-88 asystent w macierzystej pracowni, a następnie (do 1991 r.) prowadzi Pracownię Rysunku na Wydz. Rzeźby warszawskiej ASP.
Miał ok. 30 wystaw indywidualnych (Warszawa, Berlin, Frankfurt, Thun, Paryż, Łowicz, Essen, Kalisz) oraz brał udział w kilkudziesięciu pokazach grupowych (Ostenda, Bazylea, Poznań, Wrocław, Berlin, Frankfurt, Grevenbroich, Hamm, Strasbourg). W 1991 roku zakupił od miasta Łowicza zrujnowany, zabytkowy zbór ewangelicki, w którym (po remoncie i adaptacji) urządził Galerię Browarna. W 1994 roku współzakładał Mazowiecką Fundację Społeczno-Kulturalną. Od 1998 roku do dzisiaj jest prezesem organizacji. W roku 1993 zarejestrował wydawnictwo Browarna (monografie W. Wojtkiewicza, K.Krzyżanowskiego, A. Nachta Samborskiego, J. Sienickiego(2), tomy poetyckie J. Ficowskiego, katalogi wystaw, a w l. 1997-98 pismo CDN . Red. nacz. samorz.pisma Łowicz (1999)).